Bulgaristan Üniversiteleri Taban Puanları

images (2)

Bulgaristan üniversiteleri taban puanları uygulaması yoktur. Üniversitelere Kayıt olmak için herhangi bir puan şartı aranmamaktadır. Bulgaristan üniversiteleri’ne sınavsız kayıt olabilirsiniz. Lise mezunu olmak yeterlidir.

Bulgaristan Üniversiteleri

Bulgaristan Üniversiteleri başvurmak için lise mezunu olmak yeterlidir. Bulgaristan Üniversiteleri’ne kayıt olmak için herhangi bir alan ayrımı ve LGS-LYS puan şartı aranmamaktadır. Bulgaristan üniversiteleri, meslek lisesi veya lise diploması derecesi farkı gözetmeden okumak isteyen öğrencilere onay vermektedir.. Bulgaristan Üniversiteleri’nde taban puanları yoktur.

Bulgaristan ülkesi 2007 yılında AB üyesi olmuştur. Bulgaristan üniversiteleri’nde mezun olan öğrenciler Mavi Diploma ( AB diploması ) sahibi olurlar. Mavi Diploma sahibi olanlar Tüm AB ülkelerinde sorunsuz çalışabilirler. Bulgaristan üniversiteleri aynı zamanda YÖK tarafından tanınmakta olup YÖK’ün yayınlamış olduğu ‘Denklik verilen Üniversiteler’ listesinde de yer almaktadırlar.

Bulgaristan Üniversiteler’inde eğitim Bulgarca, İngilizce, Rusça, Almanca ve Fransızca dillerinde verilmektedir. Uluslararası İngilizce dil yeterlilik belgelerine sahip olan öğrenciler (IELTS 6,5 veya TOEFL 213), Bulgaristan Üniversiteleri’nde direk 1. sınıftan başlayabilirler. Yeterli dil bilgisine sahip olmayan öğrenciler ise üniversite bünyesinde verilen dil hazırlık eğitimini alırlar. Üniversite Hazırlık Dil Eğitimi, öğrencinin okuyacağı lisans programının diline göre Bulgarca, İngilizce, Fransızca, Rusça veya Almanca olmaktadır. Bulgaristan Üniversiteleri Hazırlık Eğitimi 9 ay ( iki sömestr ) sürmektedir. Öğrenci, dil eğitiminin yanı sıra okuyacağı lisans programına göre alan dersleri eğitimi almaktadır. Örneğin İngilizce Tıp okuyacak bir öğrenci ingilizce dil eğitiminin yanı sıra biyoloj ve kimya alan dersleri eğitimi alır, teknik okuyacak öğrenciler ise dil eğitiminin yanı sıra matematik ve fizik alan dersleri almaktadırlar. Bulgaristan üniversiteleri’nde eğitim avrupa standartlarındadır.

Bulgaristan Üniversiteleri ücretleri üniversiteden üniversiteye ve bölüme göre değişmektedir. Bulgaristan Üniversiteleri ücretleri diğer Avrupa ülkelerindeki üniversite fiyatlarından daha düşüktür.

SOFYA ÜNİVERSİTELERİ

Sofya Teknik Üniversitesi
Sofya Mimarlık ve İnşaat ve Üniversitesi
Sofya Tıp Üniversitesi
Sofya Uluslararası Ekonomi Üniversitesi
Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi
Sofya Sanat Akademisi
Sofya Ormancılık Teknik Üniversitesi
Sofya Maden ve Jeoloji Üniversitesi
Sofya Yeni Bulgaristan Üniversitesi
Sofya Spor Akademisi
Sofya Kimya Teknolojileri ve Metalürji Üniversitesi

PLOVDİV ÜNİVERSİTELERİ

Plovdiv Teknik Üniversitesi
Plovdiv Tıp Üniversitesi
Plovdiv Ziraat ve Tarım Üniversitesi
Plovdiv Müzik ve Dans Akademisi
Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi
Plovdiv Paissi Hilandarski Üniversitesi
Plovdiv Ekonomi ve Yönetim Koleji
Plovdiv Avrupa Koleji

PLEVEN ÜNİVERSİTELERİ

Pleven Tıp Üniversitesi

VARNA ÜNİVERSİTELERİ

Varna Tıp Üniversitesi
Varna Teknik Üniversitesi
Varna Ekonomi Üniversitesi
Varna Çernorizets Hrabır Serbest Üniversitesi

RUSE ÜNİVERSİTELERİ

Ruse Angel Kincev Üniversitesi

STARA ZAGORA ÜNİVERSİTELERİ

Stara Zagora Trakya Üniversitesi

BURGAZ ÜNİVERSİTELERİ

Burgaz  Prof. Assen Zlatrov Üniversitesi
Burgaz Serbest Üniversitesi

ŞUMEN ÜNİVERSİTELERİ

Şumen Ep. Konstantin Preslavski Üniversitesi

 

Bulgaristan üniversiteleri taban puanları

Taban puan uygulaması bulunmayan Bulgaristan üniversiteleri taban puanları olmadan eğitim vermenin keyfini ve rahatını öğrencilerine yaşatmaya devam etmektedir. Tamamen öğrenci dostlu politikalarıyla öğrencilerini desteklemeye devam eden Bulgaristan üniversiteleri taban puanları yerine farklı bir yöntem kullanmamayı seçmiştir. Avrupa’nın en iyi üniversitelerinden olan Bulgaristan üniversiteleri öğrenci dostu yaklaşımı ve öğrencilerin farklı bir eğitim sistemi içerisinde farklı bir eğitimle karşılaşabilmeleri için her türlü önlemi ve ihtiyacı karşılamaya devam etmektedir.

Eğitimin bir ilke olarak verildiği Bulgaristan üniversiteleri öğrencilerin psikolojisinden anlayan uzman eğitmenleri sayesinde öğrencilerine değer veren yaklaşımıyla hizmet vermeye devam etmektedir. Kalite eğitimin uygun fiyatlarla verilmeye devam edildiği üniversiteler öğrencileri birey olarak gören mantık yapısıyla her öğrencisini kazanmaya çalışmakta ve her öğrencisine eşit eğitim verme ilkesiyle hareket etmektedir.

Bulgaristan üniversiteleri fiyatları

Fiyatları konusunda da öğrenci dostu olmaya devam eden Bulgaristan üniversiteleri fiyat konusunda öğrencisini üzmemek için fiyatlarını dip seviyelerde tutarak herkesin ulaşabileceği fiyat perspektifinde eğitim hizmetlerini sürdürmektedir. Fiyatlandırma eğitim kadar önemli bir konudur, iyi fiyatlandırılmış ve iyi eğitim hizmeti veren Bulgaristan üniversiteleri fiyatları nedeniyle bir çok ülke ve Türk öğrenci tarafından seçilmeye devam edilmektedir.

Fiyatların çok uygun olduğu okullarda okumak için her yıl binlerce öğrenci okullara başvurmakta ve okul kapılarını aşındırmaya devam etmektedirler. Bulgaristan üniversiteleri fiyatlarının ve eğitim sisteminin kaliteli olmasıyla öğrencilerin ilk tercihleri olan Bulgaristan üniversiteleri eğitim kalitesi ve seviyesinden taviz vermeden eğitim hizmetlerine devam etmektedir. Ülkedeki kaliteli eğitimin dünya çapına yayılmasıyla Bulgaristan üniversiteleri her yıl binlerce öğrenciyi misafir ve mezun etmeye devam etmektedir.

Amaç iyi bir eğitim ve ekonomik fiyatlarsa Bulgaristan üniversiteleri fiyatları tercih edilmeli bu güzel üniversitenin ve güzel eğitim ortamından herkes faydalanabilsin diye eğitim fiyatları en dip seviyelerde tutulmaya devam edilmektedir.

Bulgaristan Üniversiteleri bölümleri

Üniversitenin üstün eğitim hizmetleri ve Bulgaristan üniversiteleri bölümlerinin öğrenci merkezli yaklaşımı nedeniyle bir çok öğrencinin Bulgaristan üniversitelerini tercih etmesi doğal bir sonuç olmuş öğrenciler kaliteli eğitim alabildikleri bu güzel üniversitelerde okumak için dünyanın dört bir yanından ülkeye akın etmeye devam etmektedir.

Öğrencilerin değer gördüğü bir yapıda eğitim alması ve eğitim sisteminin bu kadar güzel olması eğitimde farklılıkları da getirmektedir. Farklılıklar Bulgaristan üniversiteleri ve diğer dünya üniversiteleri arasında görülmelidir. Pek çok Avrupa ülkesine göre çok daha iyi eğitim veren Bulgaristan üniversiteleri bölümleri öğrenciye yakın tavrı ve öğrenciye birey olarak olan yaklaşımı çok fazla öğrencinin ülkeyi ve üniversiteleri seçmesiyle sonuçlanmaktadır.

Bulgaristan Üniversiteleri bölümlerinin en çok tercih edilen bölümleri şunlardır:

 • Tıp Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Termik ve Nükleer Güç Mühendisliği
 • Bilgi ve Kontrol Mühendisliği
 • Otomasyon ve Tasarım Mühendisliği
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği
 • Mekatronik (Mekanik-Elektronik) Mühendisliği
 • Tekstil Mühendisliği
 • Uçak Mühendisliği

Konularında kaliteli eğitim vermekte ve öğrencilerin geleceğe hazırlanması yönünde tüm bölümleriyle kesintisiz eğitim öğretimini sürdürmektedir. Çağdaş eğitimin durak noktalarından olan Bulgaristan Üniversiteleri bölümleri farklı öğrenci yaklaşımı ve her gün geliştirdiği eğitim anlayışı ile öğrencilerin en çok tercih ettiği üniversitelerin başında gelmektedir.

Bulgaristan üniversiteleri YÖK denkliği

Üniversitelerin YÖK denkliği konusunda bir çok şehir efsanesi öğrencilerin arasında dolaşmakta ve öğrenciler birbirleriyle denklik hakkında konuşmaktadırlar. Denklik konusunun karar mercisi ve Bulgaristan üniversiteleri YÖK denkliği konusundaki tek kurum yine YÖK’tür. Türkiye’de eğitimin karar mercisi bu kurum olduğundan verilecek bir dilekçe ile denkliğin olup olmadığı birkaç gün sonra yine size yazılı olarak bildirilmektedir.

Öğrencilerin değer gördüğü anlayış içinde eğitim veren Bulgaristan üniversiteleri bir çok üniversite ve ülke ile denklik anlaşmaları yapmaktadır. Üniversitenin resmi duyurusu olmadan denklik tartışmalarına girmek mantıklı olmayacaktır. Danışmanlık ofislerimiz geçmiş tecrübelerine dayanarak denklik işinin YÖK tarafından karar verilebilen bir olgu olduğu öğrencilerimize anlatılmaktadır.

Öğrenciye değer veren yaklaşımı öğrencinin en önde tutulduğu eğitim anlayışı ve eşit eğitim anlayışı ile Bulgaristan üniversiteleri kaliteli ve ekonomik eğitim vermektedir.

Bulgaristan Üniversiteleri taban puanları ve Bulgaristan üniversiteleri bölümleri ve daha fazlası için danışmanlık ofislerimiz olan Anadolu yurtdışı danışmanlık hizmetleri ofislerimiz sizlerin her türlü sorusu için var olmaya devam edecektir.