Bulgaristan Üniversiteleri Denklik

Bulgaristan Üniversiteleri Denklik

Bulgaristandaki  üniversiteler Türkiye’de tanınmaktadır.

Yurtdışındaki yüksek öğretim eğitimi veren kurumlardan alınmış olan diplomaların Türkiye’deki eşdeğerlilik durumuna denklik adı verilmektedir.

Bazı durumlarda yüksek öğretim kurumu diplomanın yeterli olup olmadığını tespit etmek için seviye tespit sınavına tabi tutabilir. Bu durumda sınavdan başarı ile geçmeleri durumunda Türkiye’de herhangi bir devlet kurumunda meslekleri ile ilgili işlerde çalışabileceklerdir.

Bu denklik işleminin olması için gerekli olan belgeler vardır. Yurt dışında okunan ülkenin milli eğitim bakanlığından ve dış işleri bakanlığından diplomanın onaylı, imzalı olması gerekmektedir. Diplomanın ülke diline çevrilmiş ve mutlaka yeminli tercüman aracılığı ile çevrilmiş olması bu çevrilen diplomanın noter onaylı olması gerekmektedir. Sertifika belgeleri yine tercümesi ile birlikte noter onaylı olması gerekmektedir. Nüfus cüzdanı örneği ve özgeçmiş ile diğer belgelerle birlikte üniversiteler arası kurul başkanlığına dilekçe ile teslim edilmesi gerekmektedir. Kurul komisyonundan onaylandığı takdirde denklik kabul edilir.

Bulgaristan Üniversiteleri denklik , Üniversiteler YÖK Tarafından Tanınmaktadır.Gerekli Prosedürler yerine getirilip YÖK onay verdikten sonra Denklik alınmış olur.

Kategori: Haberler.