Bulgaristan Ülke Gerçekleri

bgarmasilogo

 

bgarmasilogo
Adı :  BULGARISTAN
Resmi adı : Bulgaristan Cumhuriyeti

Konumu: Güneydogu Avrupa, Balkan Yarimadasi

Yüzölçümü: 110.993,6 km²

Baskenti: Sofya

Bağımsızlık Tarihi: 22 Eylül 1908

Ulusal Tatil Günü: Bagimsizlik Günü, 3 Mart (1878)

Anayasa: 12 Temmuz 1991

Nüfus: 7 973 671 (2001)

Oy Verme: 18 yas ve üzeri Bulgaristan vatandaslari

Etnik Dağılım: Bulgar %83.6, Türk %9.5, Roma %4.6, Diger %1.5

Diller: Bulgarca, etnik azinlik dilleri

Dinler: Bulgar Ortodoks %84, Müslüman %12, Musevi %1, Katolik, Protestan, Gregoryen-Ermeni

Coğrafya

Konumu: Güneydogu Avrupa’da, Karadeniz’in kiyisinda, Romanya ve Türkiye arasinda

Cografi Koordinatlari: 43 00 Kuzey, 25 00 Dogu

Yüzölçümü:

toplam: 110.910 km²

kara ile kaplı alan: 110.550 km²

su ile kapli alan: 360 km²

Kıyasmalı yüzölçüm: Tennessee’den biraz daha büyük

Ülke sınırları :

toplam: 1.808 km

Sınırdas ülkeler: Yunanistan 494 km, (Eskiden Yugoslavya’ya bagli olan) Makedonya 148 km, Romanya 608 km, Sirbistan ve Daglik Karadag 318 km (hepsi Sirbistan’la), Türkiye 240 km

Kıyı şeridi uzunlugu: 354 km

Deniz bilgileri:

hemhudut alan: 24 deniz mili

harici ekonomik alan: 200 deniz mili

kıta sahanlıgı : 12 deniz mili

Iklım: iliman; kislar soguk ve yagisli; yazlar sicak ve kurak

Arazi: Yogunlukla daglik, kuzeyde ve güneydoguda alçak alanlar mevcut

Belli başlı yükseklikler:

en alçak nokta: Karadeniz 0 m

en yüksek nokta: Musala 2.925 m

Dogal kaynaklar: boksit, bakir, kursun, çinko, kömür, kereste, tarima elverisli topraklar

Siyasi Sistem

Bulgaristan yasama, yürütme ve yargi erklerinin ayriligi temeli ile yönetilen parlamenter bir cumhuriyettir. Ülkenin en üst düzey kanunu anayasadir.

Cumhurbaskanı

Cumhurbaskani devletin basidir ve ordularin baskomutanligi, Milli Güvenlik Konsey Baskanligi gibi genel yetkilere sahiptir. Cumhurbaskaninin sorumluluk ve yetkileri arasinda atamalarda bulunmak, rütbe ve nisan takmak; kentlere, köylere ve cografi yerlere isim vermek, meclisten geçen yasalari resmi gazetede yayimlatmak ve söz konusu yasalara iliskin erteleme, veto etme gibi girisimlerde bulunmak da yer alir. Cumhurbaskani halk tarafindan dogrudan seçim ve genel oy ile bes yilda bir ve üst üste en fazla iki kez seçilir. Cumhurbaskanina cumhurbaskani yardimcisi yardimci olur.

Cumhurbaskani: Georgi Parvanov (22 Ocak 2002’den beri)

Yürütme

Yürütme görevi Bakanlar Kurulu’na aittir. Ulusal Meclis kabineyi kurmakla görevli basbakani dört yillik bir dönem için seçer. Basbakan Ulusal Meclis’e kabinede degisiklik yapilmasini teklif edebilir. Bakanlar Kurulu, bulunduklari yönetim birimlerde (bölgelerde) yürütme erkini temsil eden bölgesel valileri atar. Bakanlar Kurulu bütün bakanlardan ve bakanlarla es düzeyde yetkiye sahip komitelerin baskanlarindan olusur. Ülkedeki en yüksek yürütme organi olusunun yanisira bakanlar kurulu yasama ile ilgili çesitli islerin – kararnameler, yönetmelikler, düzenlemeler, önergeler ve talimatnameler – uyarlanmasi ile yürütülmesinden, yasa taslaklari hazirlayip bunlarin meclise gönderilmesinden ve onaylanan yasalarin yürürlüge konmasindan sorumludur. Ulusal Meclis güven oylamasi ile kabineyi düsürme yetkisine sahiptir.

Basbakan: Simeon Saxe-Coburg-Gotha (Temmuz 2001’den beri)

Yasama

Yasama gücü dört yillik genel seçimlerle yenilenen Ulusal Meclis’inelindedir. Yetki ve gücünü anayasadan alip yasalar ve önergeler üzerine görüsmeler yaparak çesitli yasal düzenlemeler gerçeklestiren Ulusal Meclis Sofya’da toplanir.

Yargı

Yargi erki, üyeleri üç temel yargi kurulusunu – Hakimler Kurulu, Savcilik Dairesi ve Sorusturma Dairesi – temsil eden Yüksek Yargi Konseyi’nin denetimindedir. Yüksek Yargi Konseyi bu üç kurulusun baskanlarini atar. Ayrica hakim ve savcilari atamakla ve denetlemekle yükümlü olan bu kurul Yüksek Temyiz Mahkemesi’ne, Yüksek Divan’a baskan atamasi ve Bassavci’yi seçmesi için Cumhurbaskani’na teklifte bulunur. Yüksek Yargi Konseyi – eski yargi üyeleri ile Ulusal Meclis’ten belirli bir kota dahilinde seçilen üyeler ile yargi temsilcileri/yargiçlar, savcilar ve sorgu yargiçlari gibi – degisik niteliklere sahip üyelerden